logo 3

Jak napisać idealne CV? 5 kroków do profesjonalnego curriculum vitae!

Tylko profesjonalne CV pozostawi dobre wrażenie, zapewni zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną

Niemal każde ogłoszenie o pracę wymaga załączenia CV kandydata – jednak tylko profesjonalne CV pozostawi dobre wrażenie, zapewni zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a może nawet wymarzoną pracę. W sieci istnieją setki szablonów i kreatorów CV. Można oczywiście z nich skorzystać, na pewno ułatwią przygotowanie docelowego dokumentu. Stworzenie życiorysu w jego bazowej formie to dopiero początek. Warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą Ci napisać idealne CV i pozytywnie zapisać się w pamięci rekruterów już na pierwszym etapie poszukiwania pracy. Od profesjonalnego CV dzieli Cię tylko 5 prostych kroków. Oto one:

  • Krok 1 – treść CV powiąż z atrakcyjnym wyglądem dokumentu

W CV musisz zawrzeć dużo istotnych informacji. Najlepiej, jeśli ich wyselekcjonowana treść będzie przedstawiona w odpowiedniej formie graficznej. Zadbaj o ciekawy szablon i właściwie sformatuj tekst. Obowiązkowe elementy są w każdym CV podobne, warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach ich prezentacji:

  • dane osobowe – przedstaw je maksymalnie zwięźle, bez zbędnego rozpisywania się.
    • wykształcenie – zacznij od tego ostatniego i nie cofaj się do czasów szkoły podstawowej (chyba, że miała określony profil, który też wpisuje się w Twoją ścieżkę zawodową). W zależności od ogłoszenia na jakie aplikujesz, dla rekrutera najważniejsze będzie wykształcenie kierunkowe lub to, które zakończyłeś jako ostatnie.
    • doświadczenie zawodowe – tu również zastanów się nad właściwą strategią. Najprawdopodobniej wystarczy, jeśli opiszesz stanowiska branżowe. Zmieniasz zupełnie profil zawodowy? Pokaż w CV gdzie pracowałeś, ale połóż nacisk na obowiązki, które pomogły Ci zdobyć aktualne kompetencje i które mogą być cenne w przyszłej pracy.
    • dodatkowe kursy lub szkolenia – skup się na tych, które wyposażyły Cię w dodatkową wiedzę i umiejętności, wzbogacające profil wykształcenia i doświadczenia.
    • umiejętności – pisz konkretnie, precyzując dokładne kompetencje. Zdecydowanie lepiej brzmieć będzie określenie zarządzanie budżetami zakupowymi pow. 1 mln zł niż np. umiejętności menedżerskie.
    • zainteresowania – niektórzy odchodzą od ich podawania, ale naszym zdaniem warto je tu zapisać! Może Twoje zainteresowania okażą się również ciekawym dodatkiem do poszukiwanych przez pracodawcę cech pracownika?

Wszystkie te wiadomości ułóż w odpowiedniej kolejności i postaraj się, żeby finalna długość CV nie przekroczyła dwóch stron A4. Używaj pogrubień, kursyw, różnych wielkości czcionek, ale zawsze ze smakiem i wyczuciem. Życiorys wysyłany w tej formie to dokument formalny, dlatego nie wstawiaj tu emotikon, czy niepotrzebnych grafik.

  • Krok 2 – dopasuj CV do oferty pracy

Każda praca jest inna. Dlatego CV też powinny się od siebie różnić! Załóżmy, że Twoje wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie pozwala Ci ubiegać się o pracę na stanowisku fotografa, ale też przedstawiciela handlowego. W zależności od tego, do którego pracodawcy wysyłasz CV, uwypuklij w nim te umiejętności, które bardziej przydadzą się w danej branży. Niestety częstym błędem podczas poszukiwań pracy jest wysyłanie jednego, dokładnie takiego samego CV do wszystkich firm. Czasami wystarczy odwrócić kolejność ułożenia kursów lub kompetencji, by na samej górze zostawić te, które najlepiej pasują do danego stanowiska i wymagań pracodawcy. To tylko kilka minut dodatkowej pracy, a efekt może być naprawdę znaczący.

  • Krok 3 – pisz tylko prawdę!

To oczywiste, ale warto o tym pamiętać, bo wciąż zdarzają się niezręczne dla kandydatów sytuacje związane z podaniem w CV nieprawdziwych informacji. Obecnie dość łatwo jest sprawdzić wiele danych. Rekruter lub przyszły pracodawca może skontaktować się z Twoją poprzednią firmą lub z uczelnią, która została wpisana w życiorys. Wykrycie fałszywych informacji w zasadzie wyklucza Cię z dalszego procesu rekrutacji. Dlatego bądź sobą – szczerość może okazać się dodatkową zaletą i przemówić na Twoją korzyść.

  • Krok 4 – pamiętaj o kwestiach formalnych

CV to dokument, dlatego nie zapominaj o dodaniu do niego wymaganych przez pracodawcę wiadomości. Twoje dane kontaktowe to podstawa – Ty decydujesz, w jakiej formie chciałbyś, żeby w pierwszej kolejności się z Tobą kontaktować, ale przynajmniej jedna z metod (telefon, adres e-mail) musi być wskazana w życiorysie. Na samym końcu CV musi znaleźć się klauzula ze zgodą na przetwarzanie Twoich danych. To element obowiązkowy. Warto sprawdzić, czy w ogłoszeniu pracodawca podaje swoją wersję klauzuli. Jeśli tak, to wykorzystaj ją. Jeśli nie – znajdź w internecie uniwersalne przykłady klauzuli do CV. Na początku życiorysu możesz dodać formułę „Cel zawodowy”, która krótko (3-4 zdania) określi Twoją motywację i wyjaśni chęć zmiany lub poszukiwań właśnie tej pracy, o jaką się starasz. Takie podsumowanie jest dobrym i jasnym znakiem dla rekrutera oraz zdecydowanie ułatwia mu określić, czy danego kandydata warto zaprosić na rozmowę rekrutacyjną.

  • Krok 5 – dodaj nieco… kreatywności!

Wyobraź sobie rekrutera, który do jednego ogłoszenia o pracę musi przeczytać od kilku do czasem nawet ponad stu życiorysów. Musi wybrać tylko kilka z nich i ich autorom dać możliwość wzięcia udziału w rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli Twoje wykształcenie lub doświadczenie odpowiada przedstawionym w ogłoszeniu wymogom, to… dodaj do CV nieco oryginalności! Tylko wtedy zapadniesz w pamięć i zwiększysz swoje szanse na kontakt zwrotny. Jak to zrobić? Wczytaj się dokładnie w ogłoszenie – spróbuj wpisać się w styl, który reprezentuje sama firma. Może znajdziesz jakieś ciekawe informacje o przedsiębiorstwie, do którego aplikujesz? Spróbuj do nich nawiązać, pokazując że szczegółowo przeanalizowałeś ich profil działalności. Dostosuj stopień kreatywności do branży i stanowiska, o jakie się ubiegasz. Inaczej będzie wyglądało CV do kancelarii adwokackiej, a inaczej do agencji marketingowej czy graficznej. W każdym z tych przypadków możesz jednak w ciekawy sposób urozmaicić swoje CV.

Wydawałoby się, że CV to standardowy dokument – łatwy do stworzenia dzięki szablonom i kreatorom. Warto jednak pamiętać, że ma on opisywać Ciebie i Twoje umiejętności. Niech nie zabraknie w nim Twojego stylu i osobowości. CV ma też pokazać, że jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko, dlatego postaraj się dopasować je również do wymagań i oczekiwań pracodawcy. Umiejętne zbalansowanie tych dwóch założeń z opisanymi wcześniej 5 krokami do idealnego curriculum vitae sprawi, że Twoje CV będzie idealne i znacznie zwiększy Twoje szanse na podjęcie rozmowy rekrutacyjnej.  

Jakie pytania zadać rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Skorzystaj z naszych podpowiedzi i zrób jeszcze lepsze wrażenie!
Jak napisać idealne CV? 5 kroków do profesjonalnego curriculum vitae!
Tylko profesjonalne CV pozostawi dobre wrażenie, zapewni zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną
Aktualne trendy w branży HR – zobacz, w którą stronę zmierza branża w 2023 roku
Słowem-kluczem dla wszystkich aktualnych trendów w branży HR jest otwartość.

Masz pytania? Napisz do nas!

Jeśli szukasz pracy (stałej, tymczasowej lub za granicą), jesteśmy do Twojej dyspozycji! Przeprowadzimy Cię przez cały proces rekrutacji i pomożemy w znalezieniu pracy, o jakiej marzysz. Napisz do nas, zadzwoń lub wypełnij poniższy formularz, a będziemy wiedzieć, czy mamy to, czego szukasz.

Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zatrudnienia

Praca tymczasowa jest formą zatrudnienia trwającą określony czas, zwykle od tygodnia do kilku miesięcy ( max 18 mc-y). Pracownik tymczasowy formalnie jest zatrudniany przez agencję pracy tymczasowej w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika – klienta agencji.

Zgodnie z treścią art. 20 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych agencja pracy tymczasowej może skierować danego pracownika tymczasowego do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy

Tak, osobom zatrudnionym na umowę o pracę tymczasową przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu to dwa dni za każdy pełny miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Urlop nie przysługuje za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów.

Tak, zarówno pracownik tymczasowy, jak i pracodawca użytkownik, mają prawo rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas określony. Okres takiego wypowiedzenia wynosi:

  • 3 dni, gdy umowa została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni
  • 1 tydzień, gdy umowa została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie

Tak, cały okres zatrudnienia w charakterze pracownika tymczasowego jest uwzględniany przy ustalaniu wysokości emerytury i liczy się do stażu pracy.

Tak, ponieważ Nasza Agencja jako pracodawca ma formalny obowiązek odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz dopełnić wszelkich wymaganych formalności w tym zakresie.

Tak, w momencie podpisania umowy z Agencją Pracy Tymczasowej każda osoba powinna w terminie do 7 dni kalendarzowych poinformować o zatrudnieniu właściwy dla siebie Urząd Pracy. Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę tymczasową lub umowy cywilnoprawnej traci status bezrobotnego.

PPT sp. z o.o.
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 12b
97-300 Piotrków Trybunalski
NIP 105 000 14 85

nr cert. 8101

AXXIA sp. z o.o.
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 12b
97-300 Piotrków Trybunalski
NIP 771 288 25 20

nr cert. 12914

PPT JOB sp. z o.o.
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 12b
97-300 Piotrków Trybunalski
NIP 771 290 76 22

nr cert. 22834

Numery kontaktowe

Telefon: +48 501 269 398
Telefon: +48 501 269 427
Telefon: +48 501 269 428

Wszystkie prawa zastrzeżone dla PPT

manoart x spectar