Twoje idealne CV spodobało się rekruterom i zaprosili Cię na rozmowę kwalifikacyjną? To świetne wiadomości – pod warunkiem, że dobrze się do niej przygotujesz. Pierwsza część rozmowy to oczywiście pytania do Ciebie, pozwalające rozwinąć i doprecyzować informacje zawarte w CV. Później może być potrzebna praktyczna weryfikacja Twoich kompetencji, czyli pisemne lub ustne wykonanie zadania. To jednak nie koniec rozmowy o pracę – w tym momencie rekruter najprawdopodobniej zapyta Cię o to, czy masz do niego jakieś pytania. Okazuje się, że przecząca odpowiedź może zostać odebrana jako pokazująca brak zaangażowania. Najlepiej zatem spytać o dwie-trzy kwestie, które dadzą Ci dodatkową wiedzę o przyszłym stanowisku pracy. Jakie pytania zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Skorzystaj z naszych podpowiedzi i zrób jeszcze lepsze wrażenie!
Po co zadawać pytania na rozmowie o pracę?
Rozmowa kwalifikacyjna ma zapewnić danej firmie najlepszego pracownika, a Tobie – pracę, z której będziesz usatysfakcjonowany. Dlatego nie należy jej traktować jak egzaminu, ale raczej jak biznesową, partnerską rozmowę, która każdej ze stron da odpowiedzi na pojawiające się pytania. Ty również możesz, a nawet powinieneś je zadać! Dlaczego warto to zrobić? Dzięki temu dowiesz się jeszcze więcej o firmie – i to u samego źródła. Sprawdzisz również, czy Wasze wzajemne oczekiwania są tożsame i czy jesteście w stanie osiągnąć porozumienie w sprawie zakresu obowiązków, wynagrodzenia, czy pracowniczych benefitów. Zadając pytania, pokazujesz się od strony profesjonalnego, świadomego i znającego swoje potrzeby kandydata. To cenne i ważne cechy dla przyszłego pracodawcy.
Jakie pytania zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Pamiętaj, że odpowiedzi powinny dać Ci szerszy obraz ewentualnej współpracy. Wybierz trzy-cztery pytania z poniższej listy i docelowo zadaj co najmniej dwa z nich:
1. Jaki jest dokładny zakres obowiązków na omawianym stanowisku?
Najczęściej jest on już wcześniej opisany w ogłoszeniu o pracę. Jeśli jednak czujesz, że nie jest dokładny lub konkretny – dopytaj o to.
2. Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?
To w zasadzie powyższe pytanie, ale zadane od nieco bardziej praktycznej strony. Warto wiedzieć, jakie i ile obowiązków każdego dnia wiąże się z ewentualną wykonywaną pracą.
3. Jakie największe wyzwania czekają pracownika na stanowisku, o które się staram?
To pytanie o ewentualne trudności i przeszkody, ale jednocześnie próby, na jakim możemy być poddawani.
4. Czy jest to nowe stanowisko, czy wcześniej ktoś je zajmował?
Odpowiedź może Ci pomóc zrozumieć oczekiwania i jednocześnie potencjał rozwojowy danego miejsca pracy. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz delikatnie dopytać o powód ponownej rekrutacji.
5. Jakie mam możliwości rozwoju na tym stanowisku?
To pytanie pokaże rekruterowi, że myślisz perspektywicznie i wiążesz z firmą dalekosiężne plany. Potwierdzi również Twoją ambicję i chęć do pracy.
6. Kto będzie moim przełożonym, ile osób będzie w zespole?
Warto wiedzieć z kim i na jakich zasadach będziesz pracować. Zapytaj o hierarchię w pracy i model współpracy z innymi jednostkami w firmie w odniesieniu do stanowiska, o które się starasz.
7. Na jakie wsparcie wdrożeniowe/pracownicze mogę liczyć ze strony firmy?
Dobrze jest wiedzieć jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, czy pracodawca oferuje wsparcie i dodatkowe benefity dla swoich pracowników. Po zadaniu takiego pytania dowiesz się, czy otrzymasz niezbędny do pracy sprzęt, możliwość ubezpieczenia grupowego, czy dostęp do prywatnej opieki medycznej.
8. Jakie będą dalsze kroki procesu rekrutacyjnego?
Jeśli pracodawca nie wspomniał o tym wcześniej – zapytaj, czy ta rozmowa to ostatni etap czy zostaniesz powiadomiony o kolejnym. Będziesz mieć wtedy czas na odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie spotkania.
9. Czy są jeszcze kwestie, których nie poruszyliśmy, a mogłyby być istotne dla przyszłego pracownika?
To jedno z idealnych pytań na zakończenie rozmowy. Pokazuje, że odpowiedzi na Twoje pytania zostały wyczerpane, ale daje jednocześnie szansę rekruterowi na poruszenie dodatkowych tematów.