Ostatnie kilka lat zmieniło nasze podejście do wielu spraw. Zmienił się świat, stosunek do zdrowia i życia rodzinnego, ale również do pracy. Rynek pracy przeszedł, niejako z przymusu, rewolucyjne zmiany. Jak możemy zauważyć, zostaną one z nami na dłużej. Rewolucja ta dotknęła jednocześnie całej branży HR. W dość krótkim czasie musiała ona dostosować się do pędzących dookoła wydarzeń, uelastyczniając swoje utarte i od lat dobrze funkcjonujące schematy. Branża HR w 2023 roku to świeże spojrzenie na procesy rekrutacji, otwartość na pracowników oraz racjonalne podejście do work-life balance. Jakie są aktualne trendy w branży HR? Poznaj je i zobacz, jak budują współczesny rynek pracy.
Automatyzacja procesów i wykorzystanie AI
Ten trend dotyczy nie tylko branży HR, ale wielu innych dziedzin życia. Musiał zatem dotknąć również rynku pracy. Automatyzacja procesów wykorzystywanych na danych stanowiskach pracy zdecydowanie je przyspiesza i ułatwia. To daje nam większy spokój i możliwość lepszego zorganizowania i zaplanowania czasu na inne zadania. W połączeniu ze sztuczną inteligencją (AI), procesy, takie jak analiza CV, czytanie listów motywacyjnych, czy ocena case study wykonywanych podczas rozmów kwalifikacyjnych stanie się szybsza i w pełni obiektywna. Dzięki temu rekruter będzie mógł poświęcić dłuższy czas na rozmowy z kandydatami, czy ewaluację pracowników i wprowadzanie niezbędnych usprawnień.
Zróżnicowane formy pracy
Pandemiczna rzeczywistość pokazała nam, że praca zdalna jest możliwa a jej efektywność wcale nie jest mniejsza. Obecny trend sprawia, że pracodawcy dają pracownikom możliwość dostosowania formy pracy do ich potrzeb. Praca zdalna, hybrydowa, stacjonarna czy rozproszona stały się standardem. Pozwala to umiejętnie połączyć i zrównoważyć życie zawodowe z rodzinnym. Praca z domu, w niestandardowych godzinach nikogo już nie dziwi. Otwarcie na takie modele pozwala też rekrutować pracowników bez względu na ich miejsce zamieszkania, czy stacjonowania. Daje to możliwość zdobywania i zatrzymywania największych talentów, rozwijając kompetencje i dobry wizerunek firmy.
Lider, który motywuje
Powyższe trendy mają poniekąd wpływ na kolejny z nich, czyli zmianę podejścia do przywództwa. Aktualny lider to nie tylko osoba, która wymaga, oczekuje i rozlicza z wykonywanych zadań. Kiedy ostatnie lata skutecznie demotywowały pracowników i powodowały u wielu z nich problemy psychologiczne, okazało się, że szef lub przełożony może i powinien być tym, który wesprze swój zespół. Właśnie dlatego zmieniła się waga cech, jakie poszukiwane są wśród nich. Obecnie lider musi przede wszystkim motywować, inspirować i umieć znaleźć kreatywne rozwiązania bieżących sytuacji. Takie podejście będzie spajać zespół i jeszcze bardziej zwiększać jego efektywność.
Well-being pracownika
Znane wszystkim benefity pracownicze zaczęły być traktowane jako standard. Karty na zajęcia sportowe, opieka medyczna, dostęp do ubezpieczeń grupowych to częsty dodatek, ale okazuje się, że pracownicy coraz częściej oczekują czegoś innego – jasno określonych obowiązków, zrozumienia, przejrzystej komunikacji i przyjaznej atmosfery w miejscu pracy lub w zespole, w którym tę pracę wykonuje się zdalnie. Wymienione aspekty są w stanie wygenerować maksymalne zaangażowanie pracownika, a to jest gwarantem efektywnej pracy i skutecznego wykonywania powierzonych zadań. Warto zatem zadbać o pracowniczy well-being, zaczynając od doprecyzowania, co to oznacza dla każdego z nich.
DEI, czyli przede wszystkim równość
Podejście DEI (ang. diversity, equity, inclusion, czyli różnorodność, równość i włączanie) to w zasadzie obowiązek przedsiębiorstw w obecnych czasach. Społeczeństwo jest zróżnicowane, a pracodawca powinien tę różnorodność szanować i zauważać. Wielokulturowość, inkluzywna polityka płciowa i psychologiczne bezpieczeństwo w pracy to aspekty, na które coraz częściej trzeba będzie zwracać uwagę i które powinny zostać na stałe wpisane w sposób zarządzania firm, by mogły funkcjonować na zasadach sprawiedliwości, otwartości i równego traktowania.
Rekrutacja online
To trend, który zauważamy już od 2-3 lat, ale obecnie przybiera on swój kulminacyjny moment. To oczywiście za sprawą automatyzacji i coraz bardziej efektywnego wykorzystania AI. Każdy proces rekrutacyjny można już przeprowadzić zdalnie, co zwiększa obszar poszukiwań i dostępność pracowników. To szansa zarówno dla nich, jak i dla firm na zatrudnienie tych najlepszych.
Pracownik (nie zawsze) etatowy
Powyższe zmiany wymusiły również podejście do sposobu zatrudniania pracowników. Obecny i kolejne lata będą pokazywać, że praca etatowa nie będzie już głównym ani jedynym sposobem zarobkowania. Praca zdalna lub hybrydowa ułatwi pracownikom wykonywanie płatnych zleceń oraz sprawdzanie się w więcej niż jednej specjalizacji, np. praca jako marketingowiec dla jednej firmy oraz jako grafik na umowie-zleceniu dla innej. Warto przygotować swoje przedsiębiorstwa na otwartość w tej kwestii i zrozumienie takiego podejścia, ponieważ zdecydowanie będzie ono coraz częstsze.
Słowem-kluczem dla wszystkich aktualnych trendów w branży HR jest otwartość. To ona pozwoli nam odpowiednio przystosować nasze firmy i nas jako pracowników do nieuniknionych zmian w podejściu i funkcjonowaniu współczesnego rynku pracy.